Mevsim Değişikliklerinden Olumsuz Etkilenmemenin Yolları!

4
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

mevsim_degisikligiHavalar soğudukça kendinizi birazcık kötü hissetmeniz tesadüf değil. Ruhsal olarak havalardan etkilendiğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Pittsburgh Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Kathryn A. Roecklein havaların soğumasından herkes aynı şekilde etkilenmese de, etkilenmenin son derece normal olduğunu söylüyor. “Daha az enerjik ve daha az sosyal hissetmek, sevdiğiniz aktivitelere hevesinizin olmaması, karbonhidratlara düşkünlük, çok uyuma isteği gibi belirtiler kışla beraber artıyor.

Aslında bütün bunların sebebi soğuk hava değil, gün ışığındaki değişiklik. Kışın günlerin giderek kısalması ve gecelerin uzaması ruh halimizi değiştiren esas etken. Çünkü bedeniniz güneşin varlığını ve yokluğunu hissediyor. Bedeninizde 24 saatin son derece farkında olan bir saat olduğunu düşünün. Bu saat günlerin uzunluğunu biliyor ve hormonlarınızı, vücut ısınızı, metabolizma hızınızı ve duygu durumunuzu bu saat etkiliyor. Hatta bazı insanlar kış aylarında mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini normalden çok daha az salgılıyorlar. Yani kışın depresif hissediyorsanız, negatifliğe itiliyorsanız, bu çok normal ve asla yalnız değilsiniz.

Peki, ne yapacağız? Tabii ki öncelikle pozitif olmaya çalışacağız. Sonrasında beslenmemize, aktivitelerimize dikkat edeceğiz. Nasıl mı?

1. Perdeleri Açın

Gün ışığı eksikliği modunuzun düşmesine neden olur. Sabahları uyandığınızda bir bardak suyunuzu içerken perdeleri açın, bırakın gün ışığı içeri girsin. Güneşten daha fazla yararlanmak için bir bahane yaratıp erkenden evden çıkın, gazete ve ekmeğinizi çıkıp kendiniz alın, 10 dakika da olsa yürüyüş yapın.

2. Hareket, Hareket, Hareket

Haftada bir bile olsa spor yapın. Egzersiz yapmanın stresi azalttığı ve modunuzu yükselttiğini artık biliyorsunuz. Yıllardır yapılan araştırmalar, depresyon, endişe gibi olumsuz duygularla baş etme yollarından birinin biraz terlemek olduğunu kanıtladı bile.

3. Doğru Beslenin

Yağmur yağıyor, kar başlayacak, hava soğuk… Evet böyle havalarda hepimiz sıcak kekler, börekler yemek istiyoruz ancak kendinizi durdurmalısınız. Kan şekerinizi aniden yükseltecek yiyeceklerden uzak durun, meyve ya da diğer hafif atıştırmalıklara yönelin.

4. Arkadaşlarınıza Zaman Ayırın

Bir arkadaşla iyi bir sohbetin tedavi ediciliğinin yerini hiçbir şey tutamaz… Araştırmalar, arkadaşlarla zaman geçirmenin stresi azalttığını, aidiyet hissini artırdığını ve iyi hissettirdiğini gösteriyor. Sosyalleşmeye zaman ayırmak ve sevdiğiniz şeyleri yapmak her zaman modunuzu yükseltir.

Kaynak: Huffington Post

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.