Buz Pateni Nedir? Nasıl Yapılır?

0
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU
Buz Pateni Nedir? Nasıl Yapılır?

Müzik, estetik, egzersiz, dans, zarafet ve dahası… Buz pateni tek bir spor dalında tüm bu sanatsal güzellikleri görmemize olanak sağlıyor. Formda kalmak için de sıklıkla tercih edilen bu popüler spora siz de ilgi duyuyorsanız, merak ettiğiniz pek çok detayı bu içerikte bulabilirsiniz.

TÜBİTAK tarafından yayımlanan Bilim ve Teknik Dergisi’ndeki bir makaleye göre buz pateni, dünyanın en eski spor dalları arasında sayılıyor. Söz konusu makalede bu sporun ilk kez MÖ 1000 yılında İskandinav toplumlarında ortaya çıktığı ifade ediliyor. Aynı çalışma 1700’lü yıllarda buz pateninin artık daha profesyonel bir hal aldığı ve 1991 yılından itibaren ise uluslararası federasyonları olan bir spor haline geldiği belirtiliyor.

Sanatla sporu birleştirmesi yönünden büyük bir ilgiyle takip edilen buz pateni, elbette form tutmanın da bir yolu. Formlakal editör ekibi olarak hareketli yaşama bu sporla geçmek isteyenler için kapsamlı bir bilgi seli hazırladık. Keyifli okumalar!

Buz Pateni Nedir?

Buz Pateni Nedir?

Buz pateni, bireysel veya iki kişi tarafından altı kızaklı patenlerle yapılan, müzik ve dansın birleştiği bir spor dalı. Bu sporun icrası esnasında vücudun neredeyse tüm kasları çalışıyor. Denge ve estetik bilinç de gerektiren buz pateni, ruha ve bedene aynı anda hitap eden keyifli bir aktivite olarak öne çıkıyor.

Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Bilim ve Teknik Dergisi’ndeki makalede buz pateninin önceleri geyik boynuzlarını ayaklara bağlamak suretiyle yapıldığı, daha sonra ise gelişerek çelik kızaklı patenlerle gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bu çelik kızakların amacı, patenin buza değdiği alanı küçülterek buz üzerindeki sürtünmeyi azaltmak. Patencinin vücut ağırlığı ve kızağın ince ucu, buz üzerinde güçlü bir basınç yaratarak buzu eritiyor. Sonrasında ise eriyen buz, ince bir su tabakasının oluşmasını sağlıyor. Yani aslında buz pateni direkt buzun üstünde değil bu ince su tabakasının üzerinde yapılıyor.

Buz Pateninin Malzemeleri Nelerdir?

Buz Pateninin Malzemeleri Nelerdir?

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde hazırlanan Buz Pateni Yapan Bayan Sporcuların Fiziksel Performans Düzeylerinin İncelenmesi adlı çalışmada, bu spor için gerekli malzemeler şu şekilde aktarılıyor:

 • Patenler
 • Kalın ve yüksek çoraplar
 • Sıcak tutan ama esnek yapıya sahip kıyafetler
 • Kask
 • Dizlikler
 • Bilek koruyucular

Buz Pateni Ayakkabısı Neye Benzer?

Buz Pateni Ayakkabısı Neye Benzer?

Artistik buz pateni yapan sporcularla buz hokeyi veya sürat pateni yapan sporcuların ekipman tipleri birbirinden farklı. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsüne ait makalede, artistik buz pateni ayakkabısının deriden yapılmış bot kısım ve tabandaki çelik bıçaktan oluştuğu belirtiliyor. Buz hokeyi ve sürat pateni sporcularının patenlerinde ise yüksek topuk kısmı bulunmadığı ifade ediliyor. Ayrıca yine bu çalışmada artistik buz pateni sporcuları için dizayn edilen patenlerin altında ayakta durmayı kolaylaştırıcı tırtıkların olduğu belirtiliyor.

Buz Pateninin Kaç Türü Vardır?

Buz Pateninin Kaç Türü Vardır?

 • Artistik Patinaj (Figür Pateni)
 • Buz Dansı

TÜBİTAK’ın Buz Pateni başlıklı makalesinde artistik patinajın tekli veya çift halinde yapılan ve dans figürlerine dayalı bir sportif aktivite olduğuna yer veriliyor. Artistik patinajda atlamalar, piruetler, ayak ve geçiş hareketleri oldukça önemli! Makalede belirtilen bir diğer buz pateni türü de buz dansı. Buz dansında sadece çiftler yarışabiliyor. Estetiğin ön plana çıktığı bu sporda takım halinde yarışan sporculara ortak bir puan veriliyor.

Artistik Buz Pateni Nedir? Kuralları Nelerdir?

Artistik Buz Pateni Nedir? Kuralları Nelerdir?

Artistik buz pateni olimpik ölçüleri 30 metre eninde ve 60 metre boyundaki bir pist üzerinde, müzik eşliğinde çeşitli figürlerin icra edilmesiyle yapılan estetik ve artistik bir spor dalı. Hacettepe Üniversitesinin çalışmasında dans, müzik ve fiziksel hareketlilik artistik buz pateninin olmazsa olmazları arasında sayılıyor. Artistik buz pateninde puanlama zorunlu hareketlere, sporcuların serbest performanslarına ve estetik-sanatsal yöne bakılarak veriliyor. Artistik buz pateni performans süresi ise ortalama 4 dakika oluyor.

Buz Hokeyi Nedir? Kuralları Nelerdir?

Buz Hokeyi Nedir? Kuralları Nelerdir?

Buz hokeyi pistin üstünde iki takımla oynanan ve futbolu andıran bir oyun. Bu sporda oyuncuların amacı, hokey sopalarıyla buz pistinin üstünde kayan diski rakip takımın kalesine göndermek. Sahadaki buz hokeyi takımları biri kaleci olmak üzere altı kişiden oluşuyor. Hakem kural ihlali durumunda takımların beş kişi olmasına da karar verebiliyor. Eni 26 boyu 56 metre olan bir alanda oynanan buz hokeyi müsabakaları 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşuyor.

Buz Pateni Nerelerde Yapılır?

Buz Pateni Nerelerde Yapılır?

Buz pateni ideal ölçülerde hazırlanmış ve dondurulmuş yaklaşık 8 cm kalınlığındaki pürüzsüz ve eğimsiz zemin üzerinde gerçekleştiriliyor. Özellikle profesyonel spor müsabakalarında olimpik pistler tercih ediliyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında hobi amaçlı kullanılan farklı ölçülerde buz pistleri de bulunuyor. Öyle ki hobi amaçlı psitleri alışveriş merkezlerinde ve yerel yönetimlerin spor tesislerinde görebilmek bile mümkün.

Türkiye’deki Buz Pateni Salonları Nerededir?

Türkiye'deki Buz Pateni Salonları Nerededir?

Türkiye Buz Pateni Federasyonunun resmi web sitesinde bulunan “Tesisler” başlığı altında, ülkemizde buz pateni salonu bulunan noktalar arasında en çok öne çıkanlar şunlar:

 • Ankara, Çankaya
 • İzmir, Bornova
 • Samsun, İlkadım
 • Erzurum, Palandöken
 • Kocaeli, İzmit
 • Kocaeli, Gebze
 • Bursa, Kestel
 • Tekirdağ, Süleymanpaşa
 • Kars, Merkez

Buz Pateni Olimpik Bir Spor mudur?

Buz Pateni Olimpik Bir Spor mudur?

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığının resmi web sitesinde artistik buz pateni ve buz hokeyi de olimpik spor dalları arasında sayılıyor. Özellikle kış sporları arasında yer alan artistik buz pateni, olimpiyatlarda sporcuların performanslarını sergiledikleri kapsamlı bir prensipler bütünü ortaya koyuyor.

Bacak, kalça ve kol başta olmak üzere tüm vücudu harekete geçiren buz pateni, bireylerin formda kalmasını sağladığı gibi estetik bir zevk almalarına da imkan veriyor. Siz de formda kalırken buz pateninin eğlencesini tatmaya ne dersiniz? Şimdi, şehrinizde size en yakın buz pateni pistini keşfetmenin tam zamanı!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir egzersize başlamadan önce, hekiminizden mutlaka bilgi almalı ve uzman antrenör tarafından size özel olarak belirlenmiş bir program uygulamaya özen göstermelisiniz.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.