Çevre Temizliğini Ve Sporu Buluşturan Akım: Plogging

7
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Çevre Temizliğini Ve Sporu Buluşturan Akım: Plogging
İsveç’te bir sosyal medya akımı olarak 2016 yılında başlayıp 2018 yılında tüm dünyaya yayılan Plogging Hareketi’ni hiç duymuş muydunuz?
Tempolu bir yürüme şekli olan jogging ve İsveççe toplamak anlamına gelen “plocka upp” kelimelerinin birleşiminden oluşan Plogging akımı hem spor yapmak hem de çevreyi temiz tutmak misyonuyla hayata geçirilmiştir. Aynı zamanda sivil duyarlılık olarak da adlandırabileceğimiz bir hareket olan Plogging’de, harekete katılan kişilerin bazılarının ellerinde ya da ceplerinde taşıdıkları çöp poşetleriyle koştukları gözlemlenirken, bazıları ise çöpleri üzerlerine yerleştirerek farkındalık sağlamayı amaçlamaktadır. Anlayacağınız üzere bu harekete katılmak çok basit. Koşu ya da yürüyüşe çıkarken yanınıza, yolda karşınıza çıkan çöpleri koyabileceğiniz bir poşet almanız yeterli.
Son zamanlarda ilginin oldukça arttığı plogging etkinliklerine, başta Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkeler olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden destek gelmeye başladı. Plogging üzerine telefon uygulamaları da yapılmaya başlandı. Plogging yapan bazı İsveçliler; bu sporu yaparken doğa için bir şeyler yaptıklarını ve bu nedenle kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ediyor. Yakın zamanda çeşitli sivil toplum kuruluşları ve spor okullarının da bu akıma destek vermesiyle Belgrad Ormanı gibi Türkiye’nin önemli yürüyüş ve piknik alanlarında bu tarz etkinliklere daha sık rastlıyoruz.
Peki plogging fit kalmamıza nasıl katkı sağlar? Hemen açıklayalım. Bir pet şişeyi ya da katı atığı yerden almak için eğilip kalktığımızda vücudumuz bir efor sarf eder. Bu çöpleri ellerimizde, kucağımızda taşımak ise kolların ekstra çalışmasını sağlar. Yani spor yaptığımız süre boyunca vücudumuz fazladan kalori yakar. Yapılan 30 dakikalık bir plogging aktivitesi yaklaşık 300 kcal yakmanızı sağlamaktadır. Hem eğleneceğiniz hem de spor yapacağınız bir hafta sonu etkinliği için birkaç yakınınıza haber verin ve poşetlerinizi hazırlayın!
Sizce de mutlu olmak için çok iyi bir sebep değil mi?

TÜRKİYE’DE PLOGGING YAPABİLECEĞİNİZ YERLER:

Belgrad Ormanı – İstanbul
Caddebostan Sahil – İstanbul
Emirgan Parkı – İstanbul
Maçka Parkı – İstanbul
Moda Sahil – İstanbul
Polonezköy Tabiat Parkı – İstanbul
Yıldız Parkı – İstanbul
Eymir Gölü – Ankara
ODTÜ Ormanı Koşu Parkuru – Ankara
Sorgun Göleti – Ankara
Yaşar Kemal Yürüyüş Parkuru – Adana
Eski Lara Yolu – Antalya
Kaz Dağları – Balıkesir
Yedigöller Milli Parkı – Bolu
Mysia Yolları – Bursa
Kordonboyu – İzmir
Sekapark – Kocaeli
Likya Yolu – Muğla
Ihlara Vadisi – Nevşehir

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.