Kayak Nedir? Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

11
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU
Kayak Nedir? Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Tatil anılarınızın arka planında şimdiye kadar hep deniz, kum ve güneş yer almış olabilir. Peki ya bembeyaz karlarla kaplı dağlar, teleferik yolculukları? Artık kış tatilinin de tadını almanızın vakti geldi ve geçiyor bile! Siz de aynısını düşünüyor; fakat bu sefer de nerede ve daha da önemlisi nasıl kayak yapacağınızı bilemiyorsanız, kayak rehberimiz sizin için geliyor!

Kayak tatili deyince çocukluk anılarınızın depreşmemesi normal. Çünkü muhtemelen çocukken hiç buna fırsatınız olmadı. Hatta tatil denilince aklınıza direkt denizin gelmesi belki de bu yüzden, yılların alışkanlığı… Ama artık bir kayak merkezine gidip şöyle güzel bir kış tatili yapma fikri de aklınıza yavaş yavaş, iyiden iyiye yerleşiyor olmalı; öyle değil mi? Tabii bu konuda ilk adımı atmak için önce kayak yapmanın incelikleri hakkında biraz bilgi almanız gerek. Hadi o zaman, kayak takımlarını parlatalım!

Kayak Sporu Nedir?

Kayak Sporu Nedir?

Kayak sporu, dağ yamaçlarına veya tepelere kar yağması sonucu oluşan kayak pistlerinde özel ekipmanlar kullanılarak yapılan bir spor çeşidi. Bu sporda sporcular kayak takımlarını giyerek kayak pistlerinin en üst noktasından aşağıya doğru hız kaybetmeden ve dengeleri bozulmadan kaymaya çalışıyor. Kayak pistleri için gereken karın doğal olarak karşılanamadığı durumlarda yapay kar üretilebiliyor. Böylece kayak sporu kar yağışı olmadığında bile yapılabiliyor.

Kayak kullanımına ilk olarak ulaşım amacıyla başvurulduğu biliniyor. Bu etkinliğin bir spor olarak kabul edilmesi 19’uncu yüzyılın ortalarına dayanıyor. İlk sivil kayak yarışmasının ise 1840 yılında Norveç’te düzenlendiği kaydediliyor.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Kayak Sporu Nasıl Yapılır

Kayak sporu, kayak takımlarının kar botuna takılmasıyla birlikte karlı zemin üzerinde kayılarak yapılıyor. Bu açıdan bakıldığı zaman kayak sporu için dengenin çok önemli olduğu açıkça anlaşılabiliyor. Çünkü kayak sporunda bot dışında sporcunun kayak takımları üzerinde kalmasını sağlayacak bir ekipman bulunmuyor.

Kayak sporu, kayak tatiline giden insanlar için genelde hafif eğimli kayak pistlerinde yapılıyor. Bu sayede kayak konusunda tecrübesiz olan kişiler pist üzerinde yüksek hızlara ulaşamadıkları için kendilerini sakatlamaktan kurtarabiliyor. Eğer siz de kayak konusunda tecrübesiz olduğunuzu kabul ederek bu spora gönül verdiyseniz, sağlığınız için çok az eğimli pistlerden başlamanız en iyisi olacak!

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Kayak yapabilmeniz için öncelikle bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Bu ekipmanlardan bazıları kayak ekipmanları iken bazıları da ekstra koruma sağlama görevini üstleniyor. Bu nedenle kayak ekipmanlarınızın arasında, kayak takımının yanı sıra mutlaka bir kayak montu (ya da kayak tulumu), kayak eldiveni ve kayak pantolonu bulunmalı!

Bunlara ek olarak bir de kayak gözlüğünüzü unutmamalısınız. Çünkü bildiğiniz üzere kar, beyaz ve kristal bir yapıda olduğu için ışığı çok fazla yansıtıyor. Bu durum ise kayma sırasında görme yetisini son derece olumsuz etkileyerek sakatlıklara davetiye çıkarıyor. Toparlayacak olursak, kayak ekipmanları tümüyle şu malzemelerden oluşuyor:

 • Kayak pantolonu
 • Kayak eldiveni
 • Kayak batonu
 • Kayak montu
 • Kayak kaskı
 • Kayak kızağı

Kayak Pantolonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayak pantolonu, pamuğun ya da özel bir kumaşın sıkı bir biçimde dokunması ile elde edilen ve bu sayede vücudun her türlü hareketine rahatlıkla uyum sağlayan bir kayak ekipmanı. Ayrıca kayak pantolonu rüzgar geçirmeyen yapısı sayesinde dağın tepesinde üşümeyi de önlüyor.

Kayak Eldiveni Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayak yaparken ilk aşamada düz bir zemin üzerinde durulması gerektiği için kaymak için itici bir gücün olması gerekiyor. Bu güç de elde tutulan kar batonlarından geliyor. Kayak eldivenleri sayesinde hem batonların elden kayma ihtimali azalıyor hem de ellerin üşümesi gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Kayak Batonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayak batonu, karbon fiber ya da sert plastikten üretilen ve ana amacı sporcuya itiş gücü sağlamak olan bir kayak ekipmanı. Sporcu, bu batonları kar zemine sağlam bir şekilde saplıyor ve kendini çekerek kaymak için gerekli itiş gücünü sağlıyor. Kayak batonlarının ana amacı sporcuya itiş gücü sağlamak olsa da slalom kayak disiplininde dönüşlerde dengeyi sağlamak için de kayak batonlarından faydalanılıyor.

Kayak Montu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayak sporu için olmazsa olmaz ekipmanlardan bir diğeri de kayak montu. Özel olarak üretilen bu mont modelleri vücudu sıcak tutarken aynı zamanda kar tutmaz yapısıyla da avantaj sağlıyor. Kayak pistinde yaşanabilecek ufak tefek aksilikler göz önüne alındığında bu özellik kulağa oldukça mantıklı geliyor, sizce de öyle değil mi?

Kayak Kaskı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayak sporunun tehlikelere açık bir spor dalı olduğu su götürmez bir gerçek. Bu nedenle ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Düşmeniz durumunda başınızı sağlama almak için mutlaka kask kullanıyor olmanız gerekiyor.

Kayak Kızağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayak için gerekli bütün güvenlik ekipmanlarını aldınız. Peki ya eğlence için? Kar üzerinde yatarak ya da oturarak fütursuzca kayma keyfi için kızağınızı da almayı sakın ihmal etmeyin! Sonuçta doyasıya eğlence olmayacaksa tatilin ne anlamı kalır ki? Hem arada kayak takımlarını çıkarıp kızağı tercih etmek, dinlenmek için de birebir!

Kayak için Doğru Ekipman Nasıl Seçilir?

Kayak için Doğru Ekipman Nasıl Seçilir?

Artık kayak ekipmanlarının neler olduğunu biliyorsunuz. Öte yandan “Piyasada bir sürü seçenek var, acaba hangisi bana göre?” diyor da olabilirsiniz. Neyse ki bunu yanıtlamak sizin için çok kolay olacak. Doğru kayak ekipmanlarını belirlemek için öncelikle kendinize soracağınız birkaç soruya cevap vermeniz gerekiyor. Mesela; kayma seviyeniz ne, vücut ölçülerinize (boy, kilo) göre doğru kayak takımı hangisi ve nasıl bir zeminde kayak yapacaksınız? Bu sorulara doğru cevapları vererek kendiniz için en ideal kayak ekipmanlarını bulabilirsiniz.

Kayak Teknikleri Nelerdir?

Kayak Teknikleri Nelerdir?

Kayak yapacak kişilerin, öncelikle en temel başlangıç ve dönüş pozisyonu olan “karsabanı” tekniğini bilmeleri gerekiyor. Çünkü bu teknik kaymaya başlamak, durmak ve yön değiştirmek gibi temel hareketlerde kullanılıyor. Bunun haricinde kullanılan diğer teknikler ise şöyle:

 • Kök Dönüşü: Karsabanı tekniği ile başlanıp arkadaki kayağın paralel konuma getirilmesi ve batonlardan destek alınması ile yapılan bir dönüş
 • Paralel Dönüş: Dönüş boyunca kayakların birbirilerine paralel tutulduğu ve dönüşün vücudun ağırlık merkezinin değiştirilmesi ile gerçekleştirildiği bir teknik
 • Patinajlı Dönüş: Kayakların birbirlerine paralel ve düz tutulduğu bir dönüş türü
 • Sorunsuz Dönüş: Sporcunun sadece ayaklarını, dizlerini ve bileklerini dönmek istediği yöne çevirmesiyle kaymadan yapılan bir teknik
 • Hang’n’Bang: Ağırlık merkezinin değiştirilmesi konusunda profesyonelleşmiş sporcuların birkaç tekniği harmanlayarak yaptığı bir dönüş
 • Sıçrayarak Dönüş: Dönüş yapmak için yeterli alan olmadığı durumlarda kayak takımı ile birlikte sıçrayarak yapılan bir teknik

Kayak Sporunda Yapılan Yarışmalar Nelerdir?

Kayak Sporunda Yapılan Yarışmalar Nelerdir?

Kayak sporu resmi olarak “Alp disiplini” adıyla tanımlanıyor. Alp disiplini kabaca “pistin yukarısından aşağı kaymak” anlamına geliyor. Alp disiplininde altı farklı yarışma türü olsa da Türkiye Kayak Federasyonunda (TKF) yer alan bilgiye göre bu yarışma türlerinden sadece beş tanesi resmi olarak kabul ediliyor. TKF’ye göre resmi Alp disiplini yarışları şu şekilde sıralanıyor:

 • Downhill (iniş): Tepeden aşağıya sadece iniş yapılan yarışmalardır. İniş süresi en kısa olan sporcu kazanır.
 • Slalom: İki tur olarak yapılır. İlk turdan sonra kapı pozisyonları değiştirilir ve ikinci tur başlar. İki turdaki toplam süresi en az olan üç sporcu kazanır.
 • Büyük Slalom: Slalom yarışlarına göre daha uzun pistte yapılır ve yine kapılar bulunur. Yine iki tur halinde yapılır ve toplam süresi en az olan üç sporcu galip gelir.
 • Süper Büyük Slalom: Büyük slalom pistlerinden daha uzun pistte yapılır. Sporcuların daha çok hızlanmasına olanak sağlar. Bir tur halinde gerçekleşir ve en hızlı iniş yapan sporcu kazanır.
 • Kombine: Sporcular bir iniş ve iki slalom yapar ve toplam üç yarışı en kısa sürede tamamlayan birinci olur.

İniş ve slalom dalları 1930’da resmi spor dalları olarak kabul edildi ve ilk defa 1936 olimpiyatlarında yer aldı.

Kayak Sporu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak Sporu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Güvenlik ekipmanları eksiksiz olmalı. (Dizlik, dirseklik, bileklik…)
 • Kayak ayakkabıları sporcunun ayağını tam kavramalı.
 • Kayak takımının sıkı bağlanmasına dikkat edilmeli.
 • Soğuğa karşı koruyucu ve rahat özel giysiler giyilmeli.
 • Kayma öncesi ısınma egzersizleri yapılmalı.

Kayak Sporunun Faydaları Nelerdir?

Kayak Sporunun Faydaları Nelerdir?

New Hampshire Üniversitesinin resmi web sitesinde paylaşılan bilgilere göre, kayak sporunun faydaları şu şekilde sıralanıyor:

 • Koordinasyonu geliştirme
 • Dengeyi artırma
 • Yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirme
 • Diz eklemlerinin güçlenmesini sağlama
 • Farklı yaş ve kültürlerden insanları bir araya getirerek sosyalleşmeye olanak tanıma

Yumuşak Karda ve Sert Karda Kayak Yapmanın Farkları Nelerdir?

Yumuşak Karda ve Sert Karda Kayak Yapmanın Farkları Nelerdir?

Gerçek anlamda kayak yapabilmeniz için ilk şart şu: Kar sizin ağırlığınızı taşıyabilmeli! O yüzden kayağın sert ve “tutmuş” diye tabir edilen karda yapılması özellikle de amatör kayakçılar için çok büyük önem taşıyor. Yumuşak karda ise sadece profesyoneller kayak yapmaya cesaret edebiliyor. Bunun için ise çok dik yamaçlar tercih ediliyor.

Türkiye’de En İyi Kayak Nerelerde Yapılır?

Türkiye'de En İyi Kayak Nerelerde Yapılır?

Türkiye’de kar yağışı alan dağların sayısı oldukça fazla. Yamaçları görece geniş ve engebesiz olan pek çok dağda kayak pistleri bulunuyor. Örnek olarak şu merkezler sayılabilir:

 • Kartepe Kayak Merkezi
 • Erciyes Kayak Merkezi
 • Kartalkaya Kayak Merkezi
 • Davraz Kayak Merkezi
 • Ilgaz Kayak Merkezi
 • Elmadağ Kayak Merkezi
 • Bozdağ Kayak Merkezi
 • Sarıkamış Kayak Merkezi
 • Uludağ Kayak Merkezi
 • Palandöken Kayak Merkezi

Kültür ve turizm portalı European Best Destinations’ta paylaşılan verilere göre, Sarıkamış Kayak Merkezi ve Palandöken Kayak Merkezi fazla eğimli olmayan kayak pistleri ile amatör kayakseverler için en iyi lokasyonlar arasında. Uludağ Kayak Merkezi ve Erciyes Kayak Merkezi ise daha çok orta düzey veya profesyonel kayak sporcuları için öneriliyor.

Yurt Dışında En İyi Kayak Nerelerde Yapılır?

Yurt Dışında En İyi Kayak Nerelerde Yapılır

The Times gazetesine ait çevrim içi bir kaynakta yurt dışındaki en iyi kayak merkezleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • St. Moritz, İsviçre
 • Kitzbühel, Avusturya
 • Les Arcs, Fransa
 • Verbier, İsviçre
 • Courmayeur, İtalya
 • St. Anton, Avusturya

Ünlü Türk Kayakçıları

Ünlü Türk Kayakçıları
 • Fatih Arda İpçioğlu: Balkan Kupası’nda 2’ncilik ve 3’üncülük
 • Özlem Çarıkçıoğlu: Uluslararası Kayak Federasyonu yarışlarında ilk 3’lük derece
 • Berkin Usta: Pekin 2022 Olimpiyat Oyunları geçmişi
 • Ayşenur Duman: Balkan Kupalarında ve Uluslararası Kayak Federasyonu yarışlarında ilk 3’lük dereceler

Dünya’daki En İyi Kayak Sporcuları

Dünya'daki En İyi Kayak Sporcuları
 • Marco Buechel: Altı defa arka arkaya olimpiyat oyunlarına katılım ve rekor
 • Marcel Hirscher: Bir sezonda 13 dünya kupası
 • Bode Miller: 2010 Vancouver Olimpiyat Oyunları’nda süper kombine yarışında altın madalya sahipliği
 • Alberto Tomba: 1988 ve 1992 yılındaki kış oyunlarında büyük slalom yarışlarına katılım ve rekor

Farklı spor dalları hakkında daha çok içeriğe ulaşmak için Spor kategorimizdeki diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tıbbi tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir hareketi kendi başınıza uygulamaya başlamadan önce, hekiminizden muhakkak bilgi almalı ve uzman antrenör tarafından size özel hazırlanmış bir program uygulamaya özen göstermelisiniz.”

Kaynaklar:

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.