Hemen Koşmaya Başlamanız İçin 9 Sağlam Neden

41
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR - KOŞMAKAntik Yunan’da haklı bir deyiş vardır:

Güçlü olmak istiyorsan – Koş

Güzel olmak istiyorsan – Koş

Zeki olmak istiyorsan – Koş”

Elbette koşarak tüm sorunlarınızdan kaçamazsınız ve düzenli koşuya başlamadan önce bir uzmana danışmanız gerekir. Ancak düzenli koşmaya başladığınızda vücudunuzda ve ruh halinizdeki olumlu değişiklikleri görüp aslında koşmak için hiçbir gerekçeye ihtiyacınız olmadığını anlarsınız. Biz yine de hemen koşmaya başlamanız için size birkaç neden sunalım istedik…

  1. Koşmak, kılcal damarlar ve alyuvarlarınızın etkinliğini arttırarak kalbinizi güçlendirir. Bir kas olarak kalbiniz daha dayanıklı hale gelir.
  2. Kaslarınızın oksijeni kullanma kapasitesi artar. Antrenmanlı bir kalp, hareketsiz bir insanın kalbine oranla her seferinde daha fazla kan pompalama kapasitesine sahip olur. Kan akışının artması daha fazla oksijen kullanmanızı sağlar. Böylece tüm vücudunuz daha fazla oksijene kavuşur.
  3. Koşmak sizi stresten arındırır. Vücudunuz gün boyunca tüm organlarınızın yükünü ve yorgunluğunu taşır. Terlemek bu toksinlerin dışarı atılmasını sağladığı için koştuktan sonra kendinizi daha formda hissedersiniz.
  4. Egzersiz yaptığınızda vücudunuz endorfin hormonu salgılar. Bu hormon aynı zamanda “mutluluk hormonu” olarak adlandırılır. Ve keyfiniz kendiliğinden yerine gelir 🙂
  5. Zihinsel kapasiteniz artar. Vücudunuz koşmakla meşgulken zihniniz sorunlara daha yaratıcı çözümler üretebilir. Çünkü beyninize daha fazla oksijen gider ve bu sizi daha yaratıcı yapar. Dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin “Koşmasaydım Yazamazdım” adında bir kitabı olduğunu hatırlatalım 😉
  6. Düzenli koşmak alyuvar sayısını arttırarak bağışıklığınızı kuvvetlendirir ve kandaki hemoglobin ve kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca açlık hissini azalttığı gibi metabolizmanızı da düzenlediği için daha formda kalırsınız.
  7. Yeter ki koşun, zamanı fark etmez! Sabahları hormon seviyeniz normalden biraz daha yüksektir ve koşmak sizi rahatlatır ve normale döndürür. Akşamları ise gücünüzü yeniden toplamanıza, yemekte abartmamanıza ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur.
  8. Araştırmalar düzenli koşunun akciğer hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Daha ne olsun? 😉
  9. Koşmak kas-iskelet sisteminize olumlu katkı sağlar. Özellikle yaşlılıktaki kas sorunlarını şimdiden önlemede oldukça etkilidir.

Şimdi koşmaya başlayın! 🏃

Kaynak: Bright Side

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.