Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulmanın 4 Yolu

2
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU
Sonbahar Yorgunluğundan Kurtulmanın 4 Yolu

Sonbaharın gelişi pek çok insanı melankolik bir ruh haline sokuyor. Dökülen yapraklar ve kasvetli hava size de sık sık eski güneşli günleri yad ettiriyor olabilir. Ancak endişe etmenize hiç gerek yok, çünkü sonbahar yorgunluğunun da bir çözümü var! Gelin, hep birlikte sonbahar yorgunluğundan kurtulmanın yollarına bir göz atalım.

Takvimler eylül ayını gösteriyor. Hızla kapanan havanın yarattığı kasvetli ortam, adeta insanı içine çekiyor ve modunu düşürüyor. Haliyle bu zamanlarda sürekli bir yorgunluk hissi baş gösteriyor. Eğer siz de sonbaharda nedensiz yere modunuzun düştüğünü gözlemliyor ve yataktan dahi çıkamayacak kadar halsiz hissediyorsanız, sonbahar yorgunluğu size de tesir etmiş demektir. Fakat sadece dört adımda, sonbahar yorgunluğunu üzerinizden atmanız ve gün içinde daha enerjik olmanız mümkün!

Sonbaharda Neden Yorgun Hissederiz?

Sonbaharda Neden Yorgun Hissederiz Sonbahar ya da kış mevsimine girerken duygu durumunuzdaki değişimlerin aslında bilimsel bir açıklamasının olduğunu, olayın psikolojiden çok biyolojik bir nedene dayandığını biliyor muydunuz? Yaşadığınız sonbahar yorgunluğunun bilimsel literatürdeki adı “mevsimsel duygulanım bozukluğu.” Bu rahatsızlık, genelde kış ya da sonbahar gibi havanın kapalı olduğu mevsimlere geçişte ortaya çıkıyor. Mevsimsel duygulanım bozukluğunun nedenleri ise şöyle sıralanıyor:
 • Gün ışığı süresindeki değişim
 • Sirkadiyen ritmin değişmesi
 • Gün ışığına bağlı olarak D vitamini üretiminin azalması
 • Serotonin seviyesinin düşmesi
 • Davranışsal değişiklikler
 • Beslenme değişiklikleri

European Neuropsychopharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, mevsimsel duygulanım bozukluğu olan kişilerde, olmayanlara göre yüzde 5 daha fazla serotonin yıkıcı protein seviyesi olduğu bulunmuştur.

Sonbahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Sonbahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir? Sonbaharda kasvetli havanın da etkisiyle birçok kişi yalnız vakit geçirmeye meyilli oluyor. Söz konusu sonbahar yorgunluğu olduğunda yalnız kalmaktansa insanlarla sosyalleşmek daha etkili bir yol haline geliyor. Bu nedenle sonbahar yorgunluğu süresince ailenizle veya arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmamalısınız.

Sonbahar Yorgunluğu Hava Değişiminden mi Olur?

Sonbahar Yorgunluğu Hava Değişiminden mi Olur? Yukarıda da saydığımız üzere, sonbahar yorgunluğunun birçok farklı nedeni bulunuyor. Ama çoğu nedenin kaynağına baktığımız zaman temelde hava değişimini görüyoruz. Yine de davranışsal değişiklikler ve tükettiğimiz besinlerin değişmesi de burada önemli bir rol oynuyor. Yaz ayları genelde dışarıya çıkmak, sosyalleşmek ve seyahat etmek için ideal fırsatlar sunuyor. Bu nedenle yazın aklımızı meşgul edecek daha fazla işimiz oluyor. Sonbahar ya da kış mevsiminde ise bu aktiviteleri yapamadığımız için modumuz değişmeye ve duygularımız olumsuza evrilmeye daha meyilli oluyor.

Medicinet’te yayınlanan uzman onaylı bir makalede, soğuk havalardan dolayı iştahın sonbahar ve kış mevsiminde arttığı belirtiliyor. Bu nedenle hemen her birey sonbahar veya kış mevsiminde kilo kontrolü noktasında daha çok zorlanıyor ve alınan kalori miktarı artıyor. Dolayısıyla bu mevsimlerde kilo almanız ve bu nedenle modunuzun düşmesi daha olası.

Sonbaharda Nasıl Enerji Alınabilir?

Sonbaharda Nasıl Enerji Alınabilir? Sonbahar yorgunluğu sırasında enerji alımında beslenme büyük rol oynuyor. Özellikle diyetinize sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidratlar ekleyerek hem enerji seviyenizi yükseltebilir hem de kilo alma hızınızı yavaşlatabilirsiniz.

Sonbaharda Yapılabilecek Enerji Karışımları Nelerdir?

Sonbaharda Yapılabilecek Enerji Karışımları Nelerdir? Sonbaharda enerjinizi yükseltmek için yapabileceğiz birçok meyve suyu karışımı ve smoothie bulunuyor. Örneğin, muz ve portakaldan oluşan smoothie’nize sağlıklı yağ eklemek için smoothie’ye ceviz ya da badem katabilirsiniz. Ayrıca doğrudan vücuda enerji vermeseler de enerji metabolizmasında oynadıkları roller nedeniyle bu dönemde vitamin alımına da dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle A, C, E ve K vitaminlerinden zengin meyve ve sebzelerin tüketimi bu noktada büyük önem arz ediyor.

Sonbaharda Yorgunluk Nasıl Atılabilir?

Sonbaharda Yorgunluk Nasıl Atılabilir? Sonbahar yorgunluğunu üzerinizden atmak sandığınız kadar zor değil! Yapması oldukça kolay dört adımı hayatınızda uygulayarak sonbahar yorgunluğu sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Bu dört adımlı öneri listesi şöyle sıralanıyor:

Ailenize Zaman Ayırın

Takvimler sonbahar aylarını gösteriyor. Demek ki çocuklar için okul dönemi başlıyor. Ancak hafta sonları okullar tatil! Bu nedenle hafta sonları yakın yerlere kaçarak sonbaharın keyfini çıkarabileceğiniz alternatif yerler keşfedebilirsiniz. Bol bol plan yapmak bu dönemi atlatmanıza yardımcı olacak! Bir hafta sonu orman yürüyüşü, bir hafta sonu deniz kenarında kahvaltı keyfi ya da şehir dışında yakın yerlerde bir gecelik kısa bir tatil…

Kariyeriniz İçin Bir Fırsat Olarak Görün

Sonbaharı kendinizi yenilemek ve kariyerinizde sıçrama yapmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Nitekim bu tür planlar için yılbaşını beklemeniz gerekmiyor! Çünkü aslında yaz tatiline çıktığınız ve bol bol dinlendiğiniz bir dönemden sonra sonbahar, kariyerinize odaklanmanız için ideal bir mevsim. Bu mevsim için kendinize bir hedef koymalı ve ertelediğiniz şeylere başlamalısınız. Örneğin; bu süreçte yeni bir dil öğrenebilir ya da işiniz için yararlı olacak bir sertifika programına katılabilirsiniz! Mevsimlerin değişimi, sizin de değişmeniz için bir fırsat olabilir.

Yenilenin

Saçınızın modelini, rengini değiştirmek ya da yeni giysiler almak, hayatınızı değiştirmek için yapabilecekleriniz arasında! Tutkularınızın peşinden gitmeniz için de ideal bir dönem sonbahar. Yemek yapmayı mı seviyorsunuz? Bir yemek kursuna kayıt olabilirsiniz. Ya da motosiklete merakınız mı var? Motosiklet kullanmayı öğrenebilir ya da kendinize bir bisiklet ve kask alarak her zaman işe gittiğiniz yolu bisikletle gidebilirsiniz. Spor yapmıyorsanız spora başlamak da enerjinizi yükseltebilir. Bu sayede bedeniniz değişmek istediğinizi anlayacak ve size cevap verecek.

Evin Tadını Çıkarın

Evde o en sevdiğiniz kanepenin, yatağın ya da mutfağın o sevimli köşesinin tadını çıkarmalısınız. Sevdiğiniz alanlar size daha büyük bir mutluluk sunabilir. Bu alanlarda daha çok kitap ya da dergi okuyabilir ve evde daha çok zaman geçirebilirsiniz. Yaprakların dökülüp sararmasının, inceden bir rüzgâr çıkmasının tadını çıkarmaya çalışın. Sakin yürüyüşler yaparak, yaşadığınız şehri biraz daha yakından keşfedebilirsiniz.

Sonbahar Yorgunluğuna İyi Gelen 7 Besin

Sonbahar Yorgunluğuna İyi Gelen 7 Besin Sonbahar yorgunluğu enerji seviyenizi düşürüyor ve kendinizi her daim yorgun hissetmenize yol açıyor olabilir. Buna karşılık bazı besinler, vücuttaki enerji seviyesini arttırdığı için sonbahar yorgunluğu sırasında size iyi gelebilir. Uluslararası tıp kuruluşu Cleveland Clinic’e ait bir kaynaktan hareketle, bu besinleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:
 • Tam buğday ekmeği
 • Patates
 • Kahverengi pirinç
 • Bulgur
 • Kuru baklagiller
 • Sebzeler
 • Meyveler

Beslenme önerilerimize ulaşmak için linke tıklayarak, ilgili kategorimizdeki diğer içeriklerimize de hemen göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler, tıbbi öneri veya uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Beslenme ile ilgili detaylı bilgi almak için herhangi bir besini tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar;
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.