Pratik Sabah Sporu: Plank

37
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Spor-Plank3-1Karın kaslarını sıkılaştırmak deyince sizin de aklınıza gelen ilk hareket mekik mi? Karın kaslarını güçlendirmek için artık uzmanlar sıklıkla Plank hareketini tavsiye ediyor. Plank yüzüstü, ellerinizin veya dirseklerinizin üzerinde, vücudunuz dümdüz yere paralel ve sabit bir şekilde durarak yapılan pratik bir hareket.

Yogada sıkça kullanılan bu teknik karın kaslarınızı güçlendirmek ve belinizi inceltmekte oldukça faydalı! Bu hareketi en az 5 tekrar yapmanız gerekir. Başlangıçta biraz zorlansanız da kısa bir süre sonra kaslarınız güçlenir ve hareket kolaylaşır.

İzlemeniz gereken adımlar:

  1. Yüz üstü uzanın. Dizleriniz bükülü, ayaklarınız yerde, elleriniz vücudunuzun yanında olsun. Kaslarınızı gevşetin ve yavaş yavaş nefesinizi boşaltın.
  2. Bütün nefesinizi boşalttığınızda göbek deliğinizi yere doğru yaklaştırmayı düşünerek karnınızı mümkün olduğunca içinize çekin. Karnınızı içinize çekilmiş şekilde sabitleyerek 10-15 saniye nefesinizi tutun.
  3. Karın kaslarınızı serbest bırakmadan birkaç küçük bir nefes alıp verin ve 10-15 saniye daha bütün gücünüzle karnınızı içinize doğru çekerek nefesinizi 10-15 saniye daha tutun. Çok zorlanırsanız küçük bir nefes alabilirsiniz.
  4. Nefesinizi boşaltın ve tüm vücudunuzu rahatlatın. Sonra tekrardan nefesinizi boşaltın ve karnınızı yine tüm gücünüzle içinize çekin. Ve serbest bırakın.

Bu adımları 5 kez tekrarlayın. Yaklaşık 3 hafta içinde karın kaslarınızın güçlendiğini, karnınızın düzleştiğini ve belinizin inceldiğini fark edeceksiniz.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
  • Mihrimavi
    2016-07-27 12:17:06
    Plank gerçekten çok etki tavsiye ederim