Hemen Koşmaya Başlamanız İçin 5 Neden

6
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Hemen Koşmaya Başlamanız İçin 5 Neden

Koşunun vücudunuza son derece faydalı olduğunu bilirsiniz. Koşmanın fiziksel yararları kadar psikolojik yararlarının da olduğunu söylemek mümkün. Bedeniniz ve zihniniz için oldukça faydalı olan koşu, çeşitli durumlar karşısında zinde kalmanızı sağlayabilecek etkidedir. Koşmayı sevmiyor olabilirsiniz ama hayatınızda neleri etkileyeceğini bilmek sizin koşu hakkındaki fikirlerinizi tamamen değiştirebilir. Gelin koşmanın vücudumuz üzerindeki olumlu etkilerine birlikte bakalım.

1. Vücut Değerlerinizi Dengeleyebilir

Sağlığınıza yapacağınız en iyi yatırımların başında sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek geliyor. Rutin olarak tekrarlanan spor aktiviteleri beynin daha iyi çalışmasına ve zihinsel aktivitelerin daha doğru ilerlemesine katkıda bulunuyor. Spor salonuna ayıracak vakti olmayan ve ekipman tedarik etmek gibi detaylarla uğraşmak istemeyenler için koşuya çıkmak yapılabilecek en iyi egzersizlerden biridir. Bununla birlikte fiziksel sağlığınızı iyileştirici güçte olan koşu, vücut değerlerinizi dengelemek için harika bir yoldur. Aynı zamanda egzersiz rutini haline getirilmiş, düzenli olarak yapılan koşunun kalp sağlığını korumada yardımcı olduğu söylenebilmektedir.

2. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Düzenli koşu, vücut için oldukça fayda sağlayan, kilo verme ve formda kalmanıza yardımcı olan egzersizlerden biridir. Koşarken yaktığınız kalori dinlenme sürenizde de devam ettiği için uzun vadede kilo vermenize ve formunuzu korumanıza yardımcı olur. Bununla birlikte koşunun, çapraz kayaktan sonra kalori yakmak için yapılabilecek iyi bir spor olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kilo vermek ya da formunuzu korumak istiyorsanız, düzenli koşuyu hayatınıza dahil edebilirsiniz.

3. Özgüveninizi Artırmada Etkilidir

Koşmanın faydaları tamamen fiziksel değildir. Koşmak, özgüveninizi ve kendinize olan saygınızı artırmada size yardımcı olabilir. Buna bağlı olarak, hedeflerinizi belirleyip onlara ulaştığınızda kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir ve daha fazla sorumluluk almanız konusunda size güven verebilir. Böylece motivasyonunuz artar ve psikolojik olarak daha iyi hissedebilirsiniz. Sadece hissetmekle kalmayıp bunu çevrenizdekilerin de fark etmesini sağlayabilirsiniz.

4. Stresinizi Azaltmada Fayda Sağlayabilir

Bireylerde hem iş hem de sosyal ilişkileri etkileyen en büyük sorun strestir. Stres birtakım fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilmekte, iştahı ve uyku kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Düzenli bir şekilde koşarak baş ağrısı yaşama ihtimalinizi azaltıp uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Ayrıca koşmayı günlük rutininize dahil ederek yaşa bağlı zihinsel deformasyonları engelleyebilir, konsantrasyonunuzu güçlendirebilir, koşu sayesinde daha keskin ve berrak bir zihne kavuşabilirsiniz.

5. Depresyonu Ortadan Kaldırmanızda Etkilidir

Depresyondayken muhtemelen yapmak isteyeceğiniz en son şey, yerinizden kalkmak ve koşmak olacaktır. Ancak, depresyonla mücadele etmek için en basit ve en etkili yöntem fiziksel aktivitedir. Yalnızca birkaç dakika açık havada koşmanız ruh halinizi iyileştirip sizi daha iyi hissettirecek, depresyona neden olan etkenleri minimum düzeye indirerek moralinizin daha yüksek olmasına katkı sağlayacaktır.

Kaynak: Active

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.