Sporun En Heyecan Verici Hali: Bisiklete Binmek

45
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Sporun En Heyecan Verici Hali: Bisiklete Binmek

Çocukluk yıllarından beri birçok insanın vazgeçilmezlerinden biri olan bisiklete binmenin aynı zamanda formda bir yaşam için de önemli olduğunu biliyoruz. Bisiklete binmenin olumlu etkileri, dikkat edilmesi gerekenler ve diğer tüm detaylar bu sayfanın devamında!

Çocukluğumuzun en masum ve en eğlenceli anılarından biri, bisiklet sürerken rüzgarın yüzümüzdeki serinliğiyle birlikte hissettiğimiz özgürlüktü. O zamanlar bisikletin formda bir yaşamla olan bağını fark etmesek de şimdi gidonu tutarken hem ruhumuzu hem de bedenimizi dönüştürebileceğini biliyoruz. Gelin, birlikte daha formda bir yaşama adım atmak için bisiklete binmenin olumlu etkilerini tüm detaylarıyla ele alalım!

Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi tarafından yayınlanan bir rehbere göre bisiklet sürerken dikkat etmeniz gereken kurallar aşağıda gibi sıralanıyor:

 • Başınıza uygun bir kask takın ve sizi en iyi şekilde koruyabilmesi için doğru bir şekilde takıldığından emin olun.
 • Gece veya düşük ışıklı koşullarda bisiklet sürerken parlak kıyafetler giymeyi tercih edin. Bu kıyafetler diğer sürücülerin ve yayaların sizi daha kolay görmesini sağlayacaktır.
 • Bisiklet sürerken tıpkı arabada olduğu gibi trafik kurallarına uyun. Özellikle araç, kavşak ve park alanlarının yakınında daha dikkatli olun.
 • Bisiklet sürerken yol boyunca dikkatinizi ve odağınızı dağıtmayın. Potansiyel tehlikeleri önceden tahmin ederek ani manevralardan kaçının.
 • Yaya geçitlerini dikkatli bir şekilde geçin ve yaya trafiğini engellememeye özen gösterin.
 • Bisiklet sürmek için daha az trafik olan yolları ve bisiklet yollarını tercih edin.
 • Bisiklet sürme becerilerinizi geliştirmek için güvenli bir ortamda pratik yapın.

Bisiklet Hangi Kasları Aktif Çalıştırır?

Bisiklet Hangi Kasları Aktif Çalıştırır?

Birleşik Krallık’ta fizyoterapi alanında faaliyet gösteren ACPSM adlı derneğin resmi yayın organı Physical Therapy in Sport dergisinde yayınlanan bir makaleye göre bisiklet sürerken aşağıdaki gibi birçok kas grubu aktif bir şekilde çalışıyor:

 • Kalça kasları: Pedalı itmek için aktif olarak çalışan kalça kasları, kalça ekstansiyonu sırasında önemli bir rol oynayarak pedala güç sağlıyor.
 • Diz kasları: Bisiklet sürerken en sık kullanılan diz ekstansiyonları pedalın itilmesi, çekilmesi ve döngüsel hareketler sırasında aktif olarak çalışıyor.
 • Ayak ve baldır kasları: Bu kaslar ayak bileğinin stabilizasyonuna ve pedalın hareketine yardımcı oluyor. Pedala güç aktaran bu kaslar bisiklet üzerinde dengede durmayı sağlıyor.
 • İç ve dış karın kasları: İç ve dış karın kasları gövdenin merkezini stabilize etmek ve bisiklet üzerindeki pozisyonu korumak için aktif bir rol üstleniyor. Bu kaslar özellikle dik oturulduğunda veya hızlı pedal çevriminde daha aktif hale geliyor.
 • Uyluk ve bacak kasları: Diz bükülmesi sırasında uyluk ve bacak kaslarının aktif olması bacakların hareketini destekleyerek pedal çevriminin daha etkili olmasını sağlıyor.

Bisiklete Binmek Kalori Yakar mı?

Bisiklete Binmek Kalori Yakar mı?

Healthline adlı global sağlık platformunda yayınlanan konuyla ilişkili bir makaleye göre bisiklet sürerken kasların aktif çalışması solunan oksijeni yağ, şeker ve proteinlerle birlikte komplike bir moleküle dönüştürerek vücuda enerji sağlıyor. Yani bisiklet sürme süresine ve hızına bağlı olarak belirli düzeyde bir kalori yakımı gerçekleşebiliyor.

Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet sürmek hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissetmek için en etkili yöntemlerden biri. İşte, faydaları doğrultusunda bisiklete binmek için nedenler:

 • Yağ yakımını hızlandırır.
 • Kalp, damar ve solunum sistemi üzerine olumlu etkileri bulunur.
 • Trafikte bekleme derdi olmadan hem gitmek istenen yere hem de forma daha çabuk kavuşulmasını sağlar.
 • Daha düzenli bir uyku rutini oluşturmaya katkıda bulunur.
 • Halsizlik ve gün içinde yorgun hissetmeyi engeller.
 • Uzun soluklu ve yorucu sporları yapmayı kolaylaştırır.
 • Hareket halinde olan bacak kaslarını geliştirir.
 • Her pedal çevriminde karın kaslarını harekete geçirir.


Bisiklete Binmenin Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Psychology Today adlı platformda yayınlanan bir makaleye göre bisiklete binmenin psikolojiye olumlu etkileri ise şu şekilde:

 • Düzenli olarak bisiklete binmek stres ve kaygıyı azaltarak mental olarak rahatlık sağlayabilir.
 • Aerobik egzersizler beyne sürekli oksijen sağladığından düzenli olarak bisiklet sürmek de düşünme ve öğrenme yeteneklerini keskin tutabilir.
 • Bisiklet sürmek doğa ile bağlantıyı güçlendirerek daha iyi hissetmeye yardımcı olabilir.

Bisiklete Ne Kadar Sıklıkla Binilmelidir?

Bisiklete Ne Kadar Sıklıkla Binilmelidir?

Bisiklete binme sıklığı bireylerin yaşam tarzına, hedeflerine ve fiziksel durumuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Uzmanlar haftada ortalama 3 ila 5 gün en az 30 dakika bisiklet sürmeyi öneriyor. Yeni başlayanların ise haftada birkaç kez kısa mesafeli sürüşlerle alıştırma yapması tavsiye ediliyor.

Bisiklet sürmenin fiziksel kondisyon ve psikolojiye etkilerini artık biliyorsunuz. Kondisyon artırma konusunda daha fazla bilgi edinmek için Kondisyon Nedir, Nasıl Artırılır? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler, öneri ve uyarı mahiyetinde olmayıp yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Bisiklet sürme ve günlük aerobik egzersizler hakkında bilgi edinmek için mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.